Štandard BŠO

Štandard FCI č.347

Dátum zverejnenia platného štandardu: 4.7.2011

Krajina pôvodu: Švajčiarsko

Klasifikácia: FCI skupina 1 - Ovčiarske a pastierske psy

História: V Amerike a Kanade sa mohli Biele ovčiarske psy postupne vyvíjať k samostatnej rase. Začiatkom 70-tych rokov boli do Švajčiarska importované prvé psy. Americký pes Lobo sa stal "kmeňovým" otcom vo Švajčiarsku. Nakrývaním týmto registrovaným psom, ako aj ďalšími importovanými psami z USA a Kanady sa postupne rozšírili do celej Európy, kde sú dnes po generáciách vo veľkých počtoch chované na rasu. Tieto psy sú od júna 1991 vedené v dodatku Švajčiarskej kmeňovej knihy ako nové plemeno.

Celkový vzhľad: Biely ovčiak je robustný, svalnatý, stredne veľký, má vzpriamené uši a dve varianty srsti. Má obdĺžnikový rámec tela, jeho kostra je stredne silná. Celkový vzhľad elegantný a harmonický.

Proporcie: Rámec tela by mal byť  12:10 (pomer medzi dĺžkou tela od predného výstupku lopatky po sedací hrboľ a výškou v kohútiku).

Povaha: Je to živý, vyrovnaný, pohyblivý a ostražitý ľahko cvičiteľný pes. V kontakte s ľuďmi je milý a nevtieravý. Je dobre socializovateľný a kontaktný so svojim pánom, veselý a poslušný. Nikdy by nemal byť bojazlivý alebo neadekvátne agresívny. Je to pracovný a športový pes s potenciálom k všestrannému využitiu. Jeho socializovateľnosť a dobrá prispôsobivosť mu umožňujú ľahko zapadnúť v spoločnosti.

Hlava: silná, jemne modelovaná súmerná k telu. Zhora a zo strany klinovito formovaná. Vrchné hraničné línie lebky a papule sú paralelné. Lebka iba málo klenutá, zreteľná stredná brázda, úzko formovaná, ale viditeľne rozoznateľná.

Krk: nie príliš dlhý, dobre osvalený, harmonicky nadväzujúci na trup. Bez lalokov, horná línia krku je elegantne klenutá a plynule prechádza v hlavu, nesenú mierne vyššie, než je kohútik. 

Trup: horná línia silná, svalnatá, stredne dlhá. Kohútik výrazný. Chrbát vodorovný a silný. Bedrá silne osvalené. Zadok strednej dĺžky a šírky, má mierny sklon od začiatku smerom k nasadeniu chvosta. Hrudník nie je príliš široký, hĺbka by mala byť okolo 50% kohútikovej výšky- dosahuje úroveň lakťov. Hrudný kôš je dlhý, predhrudie výrazné. Spodná línia a brucho: Slabiny štíhle a pevné, spodná línia sa mierne zdvíha smerom k bedrám.

Chvost: má tvar šable, je dobre osrstený po celom obvode, smerom k špičke sa zužuje. Je nasadený skôr nižšie, dosahuje najmenej k pätovému kĺbu. V pokoji je nesený dole alebo mierne zahnutý smerom na hor vo svojej poslednej tretine. V pohybe nesený nepatrne vyššie, ale nikdy nie nad líniou chrbta. 

Končatiny: Hrudné končatiny sú silné, suché, so stredne silnou kostrou. Pri pohľade spredu sú rovné. Pri pohľade zboku správne zauhlené. Lopatková kosť je dlhá, šikmo uložená, zviera korektný uhol s ramennou kosťou. Ramenná kosť je správnej dĺžky a dobre osvalená. Lakte priliehajú k telu, predlaktia sú dlhé, rovné a suché. Nadprstie je silné a málo šikmé. Predné laby sú oválne, prsty priliehajúce a klenuté, laba uzavretá, vankúšiky pevné, odolné a čierne sfarbené. Pazúry ideálne tmavé alebo čierne. 

Panvové končatiny sú silné, suché, strednej šírky. Pri pohľade zozadu sú postavené rovno a paralelne. Mierne ďaleko od seba a pri pohľade zboku sú dobre zauhlené. Stehná strednej dĺžky silne osvalené, kolená adekvátne zauhlené. Podkolenie stredne dlhé, šikmo postavené, so silnými kosťami a riadne osvalené. Zadné laby oválne, prsty sú o niečo dlhšie ako na predných labách. Laba je uzatvorená, vankúšiky pevné, odolné a čierne sfarbené. Pazúry sú žiadúce čo najtmavšie.

Pohyb: pohyb v pravidelnom rytme, ľahký, pružný, krok hrudných končatín je dlhý, s výrazným posunom. V kluse je pohyb plynulý a ľahký. 

Koža: bez vrások a tmavo pigmentovaná.

Srsť: Polodlhá verzia (skôr označovaná ako krátka)- dvojitá srsť je hustá a priliehavá, podsada hojná. Krycia srsť je tvrdá hladká a rovná. Na hlave, ušiach a predných plochách končatín o niečo kratšia. 

Dlhosrstá verzia- Dvojitá hustá ale priliehavá srsť. Krycia srsť je hladká a mierne tvrdá, na hlave, ušiach a predných plochách končatín o niečo kratšia. Na šiji je zreteľná hriva, na končatinách tvorí srsť zástavky. Chvost je huňatý. Dĺžka srsti nesmie byť prehnaná ale srsť mierne zvlnená je prípustná. 

Výška a hmotnosť: 

psy: 58-66 cm, 30-40 kg

suky: 53-61 cm, 25-35 kg

Na fotke naši odchovanci: Benjamin a jeho sestra Betsy vo veku 1,5 roka, ako najkrajší pár klubovej výstavy SR 2023. 


Vady: 

Všetky odchýlky do vyššie uvedeného štandardu musia byť považované za chyby a penalizované podľa stupňa ich závažnosti a ich vplyvu na zdravie a pohodu psa a na jeho schopnosť vykonávať tradičnú prácu.

- nenápadná prítomnosť plavej srsti (ľahký nažltlý až hnedočervený odtieň) na ušiach, chrbte a chvoste !

- depigmentácia nosa, pyskov alebo očných viečok !

- piate prsty na zadných končatinách

Hrubé vady: 

- jedince neohrabané alebo kvadratické

- nedostatočne jasný pohlavný dimorfizmus

- chýbajúce viac ako 2x PM1. M3 nie sú zohľadňované

- ucho zvesené, poloklopené alebo zlomené

- silne zvažujúca sa línia chrbta

- chvost zatočený, zlomený, na konci s háčikom, nesený na chrbte

-krycia srsť jemná, hodvábna, vlnitá, kučeravá, nesprávne priliehavá (otvorená). Srsť výrazne dlhá bez podsady

- nápadná prítomnosť plavej srsti na ušiach, chrbte a chvoste

Vylučujúce vady: 

- jedinec agresívny alebo prehnane bojazlivý

- psy s fyzických postihnutím alebo vadou psychiky

- jedinec bojazlivý, ustrašený, agresívny zo strachu, napádajúci bezdôvodne

- jedno alebo obe oči modré

- ektropium, entropium

- predkus, podkus, nepravidelný skus

- koža, vankúšiky, nos, pysky alebo okraje očných viečok úplne depigmentované

- albinizmus

Psy musia mať oba normálne vyvinuté a zostúpené semenníky v miešku

© 2024 Alba Patronus. All rights reserved.
Powered by Webnode Cookies